آب‌سردکن

بازدیدها: 24

آبسردکن به دستگاهی گفته میشود که برای سرد نمودن آب آشامیدنی مورد استفاده قرار میگیرد.

آبسردکن ها معمولاً به چند دسته تقسیم میشود که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره کرده ایم:

  • آب‌سردکن‌های مخزن دار مجهز به شناور
  • آب‌سردکن‌های بابلر (بطری‌دار باقابلیت تعویض بطری)
  • آب‌سردکن آنی (بدون مخزن آب آشامیدنی)

آب‌سردکن‌های مخزن دار مجهز به شناور

این آب‌سردکن‌ها به آب‌لوله‌کشی وصل می‌شوند و مخزن آن‌ها توسط یک شیر مجهز به شناور همیشه پر می‌ماند و هم‌چنین برای آب اضافی که ممکن است در حین خوردن آب سرد پیدا شود، مستقیماً به مجرای فاضلاب وصل هستند. بیشتر این نوع را در شرکت‌ها و محل‌های عمومی می‌توان دید.

این نوع آبسرد کن‌ها معمولاً از یک سیستم پمپ حرارتی (مانند یخچال) برای خنک کردن آب استفاده می‌نمایند. لوله‌های او اپراتور به شکل لوله مسی به دور یک مخزن فلزی جوش می‌خورد. آب وارد مخزن می‌شود و با مصرف برق توسط مدار خنک‌کننده، خنک می‌شود. با مصرف آب، شناور تعبیه‌شده در مخزن پایین می‌آید و شیر آب ورودی باز می‌شود تا مخزن پر شود.

برای رعایت اصول بهداشتی لوله‌های او اپراتور که حاوی گاز است نباید با آب مصرفی تماس پیدا کند. به عبارتی لوله‌ها باید خارج مخزن باشند. که این خود اتلاف انرژی چشمگیری را در پی دارد. قدرت سیستم برودتی باید به‌اندازه‌ای باشد که دیواره‌های مخزن یخ نزند ولی آب به‌سرعت خنک شود!

ظرفیت سرمایش: بر اساس شرایط استاندارد آب‌سردکن‌ها باید در یک ساعت نصف ظرفیت مخزن خود آب‌خنک تحویل دهند. مثلاً آب‌سردکنی با مخزنی به حجم ۱۵۰ لیتر اگر استاندارد باشد باید ۷۵ لیتر در ساعت آب‌خنک دهد. یا به عبارتی ظرفیت سرمایش آن ۷۵ لیتر بر ساعت است.

چرا آب‌سردکن‌ها معمولاً آب گرم می‌دهند؟
اگر ناگهان نرخ مصرف آب بالا رود (مثلاً ساعات پس از ناهار) همان‌طور که گفته شد آب‌خنک شده از مخزن خارج می‌شود و از شیر شناور آب گرم جایگزین آن می‌شود. بنابراین نرخ مصرف آب سرد باکیفیت دمای آب نسبت عکس دارد. یعنی هر زمان آب بیشتری مصرف کنیم به‌تدریج آب گرم‌تری نصیبمان می‌شود. مثلاً فرض کنید ساعت ۱۱ صبح آب‌سردکن را به برق وصل می‌کنیم. آب در عرض یک ساعت به دمای ۹ درجه سانتی‌گراد می‌رسد البته اگر کسی در عرض این‌یک ساعت آب ننوشد. آب درون مخزن در بهترین شرایط ممکن در دمای ۹ درجه سانتی‌گراد قرار دارد. ساعت ۱۲ ظهر است نفر اولی که از آبسرد کن استفاده می‌کند، آب ۹ در جه مصرف می‌کند اما همان مقدار که او آب مصرف می‌کند آب گرم جایگزین آب‌رفته از مخزن می‌شود. بنابراین نفر بعد آب گرم‌تری می‌خورد و همین‌طور برای نفرات بعد درحالی‌که آب‌سردکن فرصت خنک کردن آب درون مخزن را ندارد به همین علت در ساعات پیک مصرف آب آشامیدنی همه آب گرم می‌خورند

آبسرد کن‌های بابلر (با بطری)

منبع آب مصرفی در آن‌ها به‌صورت بطری‌های بزرگی است که به‌طور وارونه روی آب‌سردکن قرار می‌گیرند و بعد از خالی شدن باید بطری خالی را با بطری جدیدی که پر از آب است جایگزین کرد. این آب‌سردکن‌ها نیز از پمپ حرارتی بهره می‌برند اما او اپراتور به‌صورت صفحه‌ای است که جدا از مخزن بوده و آب در حجم کم با قرار گرفتن بر روی صفحه خنک می‌شود این سیستم برای مناسب برای استفاده در مکان‌هایی با مصرف آب کم هست.

حتماً بخوانید :   استفاده شگفت انگیز از یخ درمانی در آسیب دیدگی ها

آب‌سردکن آنی (ANI)

این نوع آبسرد کن در سال ۲۰۰۷ میلادی اختراع و ثبت گردید. سیستم خنک‌کننده مورداستفاده همان پمپ حرارتی یا سیکل یخچال است اما امکانات ذخیره انرژی در سیستم تعبیه گردیده است و منبع آب آشامیدنی که در مواردی منبع تجمع آلودگی‌هاست حذف گردیده است. در این نوع از آب‌سردکن آب به‌صورت لحظه‌ای آنی خنک می‌گردد از همین روی با افزایش نرخ مصرف آب دمای آب افزایش نمی‌یابد لذا در ساعات پیک مصرف آب سرد نیز دمای آب ثابت و بین ۱۳-۹ درجه سانتی‌گراد هست.

همچنین با این سیستم امکان لوله‌کشی آب‌خنک به نقاط مختلف میسر هست به عبارتی در اماکن بزرگ که احتیاج به ارائه آب‌خنک در چند نقطه احساس شود، مانند ساختمان‌های چندطبقه، می‌توان از این سیستم به‌عنوان پکیج آب سرد مرکزی بهره برد و با لوله‌کشی و طراحی چشمه آب را انتقال داد زیرا برخلاف دو نوع یادشده فشار آب خروجی به فشار استاتیکی منبع وابسته نیست.