مولتی وی

بازدیدها: 4

مخفف سه کلمه Variable Refrigerant Flow است که به معنی جریان متغیر سیال مبرد می باشد ، سیستم تهویه مطبوع VRF (مولتی وی)برای نخستین بار در سال ۱۹۸۲ در کشور ژاپن ابداع و تولید شد ، امروزه بیش از ۵۰ درصد از ادارات و بیش از ۳۴ درصد از اماکن تجاری این کشور مجهز به این سیستم است. این سیستم تقریبا شبیه GHP است ، با این تفاوت که مولد قدرت آن یک موتور الکتریکی است که انرژی مصرفی آن جریان برق می باشد. در این سیستم، کمپرسور توسط موتور الکتریکی به گردش درآمده و سیال مبرد را در لوله ها ، یونیت های بیرونی و داخلی به گردش در می آورد تا طی سیکل تبرید عمل گرماهی و خنک سازی در سیستمی کاملا یکپارچه انجام شود.

ساده ترین تعریف برای سیستم تهویه VRF (مولتی وی)این است که می توان آن را شبیه کولر گازی دانست که به چندین یونیت داخلی به صورت مرکزی متصل شده است.

در گذشته های نه چندان دور ، چیلرها به عنوان بهترین سیستم سرمایشی مطرح بودند ، ولی امروزه با ابداع سیستم تهویه مطبوع مرکزی VRF مهندسان بیشتری این سیستم را به عنوان برترین سیستم بر می گزینند. با توجه به اینکه بهینه سازی مصرف انرژی از اولویت های همه افراد ، ادارات و سازمان ها محسوب می شود ، امروزه نسل پیشرفته ای از سیستم های مبتنی بر سیال مبرد (گاز R410a) به بازار عرضه شده که یکی از آنها VRF است.

با آمدن سیستم های تهویه مطبوع یکپارچه دیگر نیازی به راه اندازی وسایل خنک کاری در تابستان و راه اندازی وسایل گرمایشی در زمستان نخواهیم داشت. این سیستم ها با ظرفیت ۲۲٫۴ KW تا ۲۵۲ KW از یک واحد بیرونی و چندین واحد داخلی تشکیل شده که به صورت یک واحد کاملا یکپارچه می تواند تمامی نیازهای برودتی ، حرارتی و تنظیم سرعت هوای ورودی به هر واحد را به بهترین شکل ممکن و به صورت هوشمند و مستقل انجام دهد.

استفاده از تکنولوژی اینورتر و قابلیت تنظیم دبی سیال مبرد متناسب با بار برودتی و حرارتی مورد نیاز در مولتی V موجب صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی در پروژه های بزرگ تهویه می شود سیال مبرد مورد استفاده در ملتی V از نوع گاز R410A و سازگار با محیط زیست می باشد. مجموعه ای از مشخصات فوق موجب شده در حال حاضر سیستم های مولتی V بهترین گزینه برای طراحی و اجرای تهویه مطبوع پروژه های بزرگ ساختمانی، خصوصا سازه های مرتفع باشد.

در طراحی سیستم مولتی V استفاده بهینه از انرژی ، کاهش هزینه کارکرد، محافظت بیشتر از محیط زیست، قابلیت اتصال به Eco-v ، سیستمهای کنترل، BMS، عدم نیاز به موتورخانه، هزینه پایین نگهداری و طراحی مدرن و راحتی هر چه بیشتر برای مصرف کننده در نظر گرفته شده است.

تفاوت مولتی اسپلیت با کولرهای گازی ، مولتی اسپلیت ها سیستم هایی هستند که یونیت خارجی (کمپرسور و کندانسور) آن به بیش از دو پنل داخلی متصل می شود در صورتی که در کولرهای گازی یا همان اسپلیت ها به ازای یک یونیت خارجی فقط می توانیم یک یونیت داخلی به آن متصل کنیم.

در این سیستم ها از فناوری اینورتر جهت کنترل جریان مبرد استفاده می شود تا کاربر٬ هنگام استفاده از یک یونیت داخلی فقط هزینه تهویه فضای مورد استفاده را بدهد به این معنا که کمپرسور بنا به ظرفیت درخواستی کاربر تغییر ظرفیت می دهد و با تنظیم دور موتور و جریان متغییر مبرد سریعا ظرفیت را کنترل می