سرمایش گلخانه ای

بازدیدها: 16

برای ایجاد سرمایش در گلخانه ها از روش های متفاوتی استفاده می کنند که متداول ترین آن ها در پایین شرح داده می شود : 

اندود کردن شیشه ها :

در بعضی از گلخانه ها ، سطح خارجی  شیشه ها و دیواره ها  را  در هنگام آغاز گرما با لایه ای نازک از آب آهک یا آب گل محلول پاشی می کند که این کار باعث می شود تا مقدار زیادی از اشعه های خورشید بازتاب گردد و از گرم شدن بیش از حد هوای داخل گلخانه جلوگیری نماید . 

سایه دادن : 

در بعضی دیگر از گلخانه ها شیشه ها و قسمت های نورگیر را با حصیر ، سایه بان های چوبی و یا تور های رنگی پوشش می دهند . این عمل باعث می شود تا نور تابشی جذب شده و از ورود مستقیم آن ها جلوگیری شود . به این کار سایه دادن می گویند . 

سیستم های تبخیری : 

سیستم تبخیری یکی از سیستم های رایج در سرمایش گلخانه ها به شمار می رود . برای ایجاد سرمایش از طریق سیستم های تبخیری چند انتخاب وجود دارد : 

  1. ایرواشر ( برای کسب اطلاعات بیشتر در زمبنه ایر واشر وارد این موضوع شوید )
  2. کولر های آبی 
  3. فن و پد   

در میان انواع فوق از فن و پد به علت هزینه ی پایین بیشتر استفاده می شود . عملکرد این مکانیزم بدین صورت است که فن های سانتریفیوژ دستگاه هوا را از بیرون کشیده و  از میان پوشال های مرطوب که به کمک مدار آبی سیستم مرطوب شده است را به داخل گلخانه می دمد و در نتیجه نیاز سرمایشی گلخانه را تامین می کند .

سیستم های تبخیری از نظر هزینه اولیه و جاری مقرون به صرفه است .  عدم یکنواختی در انتشار هوا ، عدم کنترل در هوای ورودی و تاثیر پذیری بالا  نسبت به شرایط محیطی را دارا می شود .

 استفاده از پکیج یونیت و هواساز : 

در این روش دستگاه دما و رطوبت را در مقدار طراحی شده تنظیم می کند و از طریق کانال به فضاهای مورد نظر انتقال می دهد . 

در این روش که بیشتر برای گیاهان گرانقیمت کاربرد دارند مستقل از دما و رطوبت محیط ، دما و رطوبت فضای مورد نظر را در مقدار تنظیم شده نگه میدارند و اثرات مورد انتظار گلخانه ای در آن ایجاد می شود . 

از معایب این روش می توان به هزینه ی بالای آن اشاره کرد .