پمپ لجن کش چیست؟

بازدیدها: 12

پمپ لجن کش از گروه پمپ های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز بوده و به منظور انتقال و پمپاژ سیالات همراه با ذرات جامد و معلق مانند آب های گل آلود و فاضلاب های صنعتی و خانگی استفاده می شود. این نوع از پمپ ها جهت پمپاژ مایعات محتوی ذرات جامد معلق و الیاف بلند، فاضلاب، آبهای آلوده، آبهای گل آلود، سیالات دارای ذرات سایشی و غیره مناسب می باشند. پمپ های لجن کش را گاهی پمپ غلیظ کش، پمپ فاضلابی، الکترو پمپ دوغاب یا اسلاری و پمپ گل کش نیز مینامند.از آنجا که محرک این پمپ ها معمولا الکتروموتورها هستند پس به آنها الکترو پمپ لجن کش نیز اطلاق میگردد. هر پمپ لجن کش شامل یک پمپ گریز از مرکز دارای یک محور عمودی میباشد. یک موتور الکتریکی درون هر پمپ لجن کش وجود دارد که محور پمپ را به حرکت در می آورد و انرژی جنبشی محرک جهت انتقال سیال را بوجود می آورد. الکتروموتور مورد استفاده در یک پمپ لجن کش از نوع تک فاز یا سه فاز میباشد و سرعت چرخش الکتروموتورها میتواند ۹۰۰ یا ۱۵۰۰ یا ۳۰۰۰ دور در دقیقه باشد. پمپ های لجن کش دارای سرعت های پایین تر برای انتقال و پمپاژ سیالات غلیظ تر بکار برده میشود.این نوع از الکترو پمپ ها در قدرت های مختلف تولید می شوند و به دو صورت پمپ لجن کش سه فاز و پمپ لجن کش تک فاز تولید و عرضه میگردند. یک پمپ لجن کش تک فازدر دو نوع خازن داخلی و خازن خارجی ساخته می شوند.

پمپ لجن کش مستغرق و خشک

پمپ لجن کش در دو نوع خشک و مستغرق تولید میگردد. پمپ لجن کش مستغرق با دهانه خروجی از ۱٫۵ اینچ تا ۲۰ اینچ ساخته می شود. همچنین هر پمپ لجن کش مستغرق به دو صورت نصب ثابت و نصب متحرک مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از پمپ لجن کش دارای درجه حفاظت IP68 می باشد و می توانند در سیال به صورت کامل غوطه ور شوند. عبور سیال از اطراف الکتروموتور که کاملا آببندی شده است، باعث خنک شدن الکتروموتور و در نتیجه افزایش طول عمر آن و همچنین در اثر کاهش جریان موتور، راندمان آن افزایش خواهد یافت.در پمپ لجن کش خشک، الکتروموتور در ارتفاع مورد نظر و در خارج سیال قرار دارد و پمپ در داخل سیال غوطه ور می باشد. این دو از طریق کوپلینگ به هم متصل می باشند و در نتیجه به راحتی می توان الکتروموتور را در صورت نیاز از آن جدا نمود.جنس بدنه و پروانه پمپ لجن کش معمولا از چدن و یا استینلس استیل میباشد و پمپ لجن کش در انواع زیر تولید میگردد:
پمپ لجن کش استیل
پمپ لجن کش چدنی
پمپ لجن کش برنزی

پمپ لجن کش استیل

در پمپ لجن کش استیل، بدنه و پروانه از جنس استینلس استیل می باشد و معمولا در مکانهایی کاربرد دارد که سیال خاصیت اسیدی و خورندگی زیاد داشته باشد که همین امر در مواردی غیر از پمپ لجن کش استیل باعث خورندگی سریع پمپ لجن کش می شود.

انتخاب این نوع از پمپ لجن کش برای مواردی که آب و یا سیال مورد نظر خورندگی زیادی داشته باشد بهترین انتخاب محسوب می شود و این گونه از پمپ لجن کش را می توان در انواع پمپ لجن کش استیل تک فاز و پمپ لجن کش استیل سه فاز استفاده کرد.

پمپ لجن کش چدنی

پمپ لجن کش چدنی نسبت به پمپ لجن کش استیل پر مصرف تر و دارای قیمت ارزانتری است و بدنه آن از جنس چدن می باشد. پروانه آن میتواند از جنس چدن، برنز یا استیل باشد اگرچه نوع چدنی آن معمولتر است. پمپ لجن کش چدنی معمولا برای پمپاژ آب هایی با غلظت بالا که خورندگی نداشته باشند استفاده میگردند چون مقاومت این مدل از پمپ لجن کشدر برابر خوردگی و اسیدی مانند پمپ لجن کش استیل نمی باشد.

پمپ لجن کش برنزی

پمپ لجن کش برنزی نسبت به دو نوع دیگر از مورد مصرف کمتری برخوردار است و جهت پمپاژ آب شور یا آب دریا از این نوع پمپ لجن کش با بدنه و پروانه برنزی استفاده می گردد.

پمپ لجن کش خردکن دار

پمپ لجن کش خردکن دار نوعی از پمپ لجن کش می باشد تا قابلیت پمپاژ سیالات دارای الیاف بلند، پارچه، لاستیک و پلاستیک را بدون انسداد مجاری پمپ داشته باشد. در قسمت ورودی این نوع از پمپ لجن کش، تیغه های برنده ای برای خرد و تکه تکه کردن پلاستیک، پارچه، چوب و غیره وجود دارد.ساختمان و شکل پروانه یک پمپ لجن کش با توجه به غلظت سیال مورد پمپاژ، نوع سیال، مقدار و شکل ذرات جامد معلق در سیال انتخاب میشود و معمولا از نوع تمام باز یا نیمه باز دارای چند پره و یا از نوع تمام بسته دارای یک یا دو کانال میباشد و از لحاظ شکل پروانه به انواع پروانه ورتکس، پروانه جریان گردابی و پروانه با تیغه های برنده تقسیم می شوند. به عنوان مثال معمولا پروانه تک کاناله جهت فاضلاب همراه با مواد جامد و پروانه نوع باز جهت پمپاژ فاضلاب خام و مایعات مخلوط با گاز و مواد جامد الیاف دار و پروانه دارای چند پره جهت پمپاژ فاضلاب دارای ذرات جامد و عاری از گاز استفاده می گردند.جنس پروانه یک پمپ لجن کش نیز بستگی به نوع سیال مورد پمپاژ و جنس ذرات معلق موجود در آن دارد. جنس پروانه یک پمپ لجن کش از انواع استیل، چدن و برنزی می باشد. جهت پمپاژ آب شور بهتر است از پمپ لجن کش با بدنه و پروانه برنزی استفاده شود.این نکته را باید در نظر داشت که میزان غلظت سیال باید به اندازه ای باشد که پروانه پمپ لجن کش بتواند در آن به گردش در بیاید.

اندازه قطعات جامدی که یک پمپ لجن کش می توانند پمپاژ کنند بر اساس اندازه کانالهای پروانه الکترو پمپ قابل تعریف می باشد. در صورتیکه اندازه مواد جامد بیشتر از حد مجاز باشد از توری مناسب استفاده میگردد.در قسمت آب بندی شافت یک پمپ لجن کش مستغرق و در حد فاصل بین الکتروموتور و پمپ از دو نوع آببند مکانیکی مختلف با یک محفظه روغن استفاده می شود و به سبب لزوم خنک کاری الکتروموتور، نباید پمپ لجن کش در شرایط خشک استارت شود. پمپ لجن کش از لحاظ خنک کاری به دو نوع آب خنک و روغن خنک تقسیم بندی می شود.پمپ لجن کش پنوماتیک و پمپ لجن کش ضد انفجار EX جهت پمپاژ انواع سیالات شیمیایی و قابل اشتعال و انفجار و انواع مشتقات نفتی و پتروشیمی با بدنه چدن یا استینلس استیلتولید میگردند.پمپ های لجن کش در دو نوع ساده و فلوتر دار تولید میشوند. در برخی از موارد پیش می آید که آب و یا سیال از سطح بالای پمپ لجن کش پایین تر می آید و باعث گرم شدن و آسیب دیدن الکتروموتور لجن کش میگردد که برای بر طرف کردن این مشکل از وسیله ای به نام فلوتر استفاده میکنند. فلوتر بوسیله یک کابل کوتاه به پمپ لجن کش متصل است و در کنار پمپ قرار می گیرد و کار آن روشن و خاموش کردن پمپ لجن کش به صورت اتوماتیک می باشد بدین صورت که هر وقت آب از سطح بالایی پمپ لجن کش پایین تر می آید جریان برق ورودی به پمپ لجن کش را قطع و وقتی آب از سطح بالایی پمپ لجن کش بالاتر می رود جریان برق ورودی به پمپ لجن کش را وصل میکند. فلوتر معمولا بر روی پمپ های لجن کش تک فاز نصب میگردد و در بیشتر پمپ های لجن کش تک فاز بصورت نصب شده از قبل و در کارخانه موجود است.

کاربرد پمپ لجن کش

پمپ لجن کش جهت سیستم پمپاژ در موارد زیر کاربرد دارد:

پمپاژ آب صاف،آب های گل آلود ،تخلیه پس آبهای باران،لجن فعال فاضلاب غربال شده
لجن پسابهای صنعتی مخلوط با آب،فاضلاب خاص با الیاف بلند،فاضلاب صنعتی،انتقال انواع فاضلاب خام،لایروبی استخرها، مخازن و چاه ها،تخلیه چاه های فاضلاب
سیالات حاوی هوا و گاز،لجن کش چاه آب،ایستگاه های پمپاژ فاضلاب های صنعتی و خانگی،صنایع کشاورزی،صنایع ساختمانی،صنایع چوب و کاغذ،صنایع چرم سازی
صنایع غذایی و دارویی،نیروگاه ها،مزارع پرورش ماهی و میگو،کشتارگاه ها
هتل ها و رستورانها،پمپاژ دوغاب و مواد ساختمانی رقیقريا،آبیاری باغها و گلخانه ها
فواره های آب نما،از مهمترین پارامتر ها در انتخاب یک پمپ لجن کش مناسب میتوان از میزان آبدهی پمپ، هد پمپ، دور پمپ ،قطر دهانه خروجی پمپ و همچنین جنس مواد بکار رفته در الکترو پمپ نام برد.