دیسک

وسیله ای است برای تسطیح زمین شخم خورده، خرد و نرم کردن کلوخ ها، از بین بردن علف‌های هرز و ساقه‌های باقیمانده برخی گیاهان مثل غلات، پنبه و… مخلوط کردن کودهای شیمیایی یا کود سبز قبل از کاشت، پوشاندن بذوری که بصورت دستپاش روی خاک ریخته شده اند و در مواردی برای خرمن کوبی و شخم سطحی بکار برده می شود. دیسک‌ها به دو قسمت دیسک معمولی و دیسک قیچی (off – set disk) تقسیم بندی می شوند.دیسک معمولی ممکن است یک یا دو ردیفه باشد. ساختمان دیسک از تعداد بشقاب مدور و تو گرد تشکیل شده اند که در فواصل معین در روی محوری (دو یا چهار محور) حرکت می کنند. این بشقاب ها در مرکز ضخیم و در لبه نازک می باشند و قطری حدود ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر دارند که گاهی در انواع سنگین تر این قطر به ۷۰ سانتی متر می رسد. در بعضی از انواع دیسک‌ها لبه بشقاب ها دارای کنگره می باشد. صفحات مقعر شکل دیسک‌ ها روز هر محور طوری نصب می شوند که گودی آنها در یک جهت بوده و تعداد آنها روی هر محور بین ۳ تا ۱۳ بشقاب بر حسب انواع آنها متغیر است عمق عمل دیسک‌ها از ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر حتی تا عمق ۲۰ سانتی متر بسته به سنگین وزن دیسک می باشد. هنگام دیسک زدن اراضی، عملیات طی دوبار بصورت رفت و برگشت انجام می شود تا خاکی که در نوبت اول جابجا شده در نوبت دوم بجای خود برگردانده شود.

 مشخصات فنی کولتیواتور کودکار

مشخصات فنی :
شش ردیفه چهار ردیفه مشخصات فنی

 1. ۳۰۰ (Lit) 300 (Lit) ظرفیت مخزن کود
 2. ۵۰-۶۰ (HP) 45 (HP) قدرت مورد نیاز
 3. ۴۷۵ (cm) 325 (cm) عرض دستگاه
 4. ۵۵۰ (Kg) 400 (Kg) وزن دستگاه

این ماشین برای عملیات توام کوددهی و مبارزه با علف های هرز موجود در جوی های مزارع ذرت، چغندرقند، سویا، آفتابگردان، حبوبات و سایر محصولات ردیفی مناسب می باشد. مقدار ریزش کود ۵۰ تا ۱۵۰۰ کیلوگرم در هکتار است و تنظیم این مقدار توسط موزع شیاردار مینی ماکز انجام میشود. این دستگاه بصورت چهار ردیفه و شش ردیفه تولید می گردد و فاصله بین ردیف ها قابل تنظیم است. این دستگاه دارای شیارکش و تیغه های مخصوص برای کار در شرایط مختلف میباشد. واحدهای این دستگاه بطور مجزا و بصورت مفصلی روی شاسی نصب شده اند و هنگام برخورد با موانع بدون بروز خسارت به دستگاه، از روی مانع عبور میکنند.

کودکار بذرکار پنوماتیک :

مشخصات فنی :
شش ردیفه چهار ردیفه مشخصات فنی

 1. ۳۰ (Lit) 30 (Lit) ظرفیت مخزن بذر
 2. ۳۰۰ (Lit) 300 (Lit) ظرفیت مخزن کود
 3. ۷۰-۸۰ (HP) 50-60 (HP) قدرت مورد نیاز
 4. ۵۰۰ (RPM) 500 (RPM) دور محور تواندهی تراکتور
 5. ۳۰ (cm) 30 (cm) حداقل فاصله خطوط کشت
 6. ۷۵ (cm) 75 (cm) حداکثر فاصله خطوط کشت
 7. ۱۰۰۰ (kg) 800 (kg) وزن دستگاه

واحدهای کارنده:

انواع واحدهای کارنده که بر حسب نوع محصول در این بذرکار پیش بینی شده است عبارتند از:

1.واحد کارنده مخصوص کشت چغندرقند و گوجه فرنگی

2.واحد کارنده مخصوص کشت ذرت، سویا و آفتابگردان

3.واحد کارنده مخصوص کشت چغندرقند و گوجه فرنگی

شیارکش:

ایجاد جوی و پشته توسط شیارکش انجام می شود.

شیار بازکن ها:

انواع شیاربازکن ها که بر حسب نوع محصول در این بذرکار استفاده میگردد عبارتند از:

1.شیاربازکن کفشکی

چرخ های فشار :

انواع چرخ های فشار که بر حسب نوع محصول در این بذرکار استفاده میگردد عبارتند از:

چرخ فشار ساده برای کشت ذرت، آفتابگردان، سویا، پنبه و صیفی جات ،چرخ فشار مقعر برای کشت چغندرقند، گوجه فرنگی و ریزدانه ها،چرخ فشار دوتایی برای کشت چغندرقند، گوجه فرنگی و بذرهای ریز

گیربکس مرکزی :

تنظیم فاصله بذرها روی خطوط کشت بوسیله گیربکس مرکزی انجام میشود. از روی جدولی که بر درب گیربکس نصب شده است، چرخ زنجیرها برای فاصله مورد نظر بذرها انتخاب میشوند.


موزع شیاردار MINIMAX :

بوسیله موزع شیاردار تنظیم میزان ریزش کود انجام میشود

عملکرد در مزرعه

مشخصات -کولتیواتور کودکار:
شیارکش:

ایجاد جوی و پشته توسط شیارکش انجام می شود.

تیغه ها:

انواع تیغه‌ها که بر حسب نوع محصول و شرایط مزرعه در این بذرکار استفاده میگردد عبارتند از:
1.تیغه شمشیری
2. تیغه ساده

موزع شیاردار MINIMAX :

بوسیله موزع شیاردار تنظیم میزان ریزش کود انجام میشود

لند لولر
موارد کاربرد:

1.تسطیح اراضی و آماده نمودن زمین برای عملیات کاشت و آبیاری
2.ترمیم ناهمواری های ناشی از وجود جوی و پشته در زمین های آبی

مشخصات ویژه:

تغییر زاویه تیغه در دو جهت عمودی و افقی به سهولت قابل انجام است.
در لولرهای مجهز به جک هیدرولیک تنظیم ارتفاع تیغه به آسانی توسط راننده تراکتور انجام می شود. چرخ گردان در قسمت جلوی لولرهای سنگین با فاصله زیاد از تیغه علاوه بر تسهیل در حمل دستگاه از تاثیرات حرکات تراکتور در سطوح ناهموار به تیغه لولر و به تبع آن موج دار شدن زمین جلوگیری می کند.

گاو آهن برگرداندار سوار شونده
موارد کاربرد:

برای شخم خاک های سنگین و نیمه سنگین به عنوان یک وسیله خاک ورزی اولیه

مشخصات ویژه:

ساخته شده از آلیاژهای مقاوم
شاسی مستحکم و ساده و سوک های دو لبه و از فولاد بوردار اروپایی بادوام
قطعات فرسایشی به آسانی قابل تعویض هستند مجهز به چرخ تنظیم عمق و سیستم ایمنی پین برشی برای کار در شرایط سخت.

دیسک های سنگین
موارد کاربرد:

برای خرد کردن کلوخ های ناشی از شخم و ایجاد سطح یکنواخت و آماده سازی بستر بذر همچنین به عنوان وسیله ای برای خاک ورزی اولیه یعنی دیسک بدون شخم با توجه به شرایط خاک و رطوبت آن مورد استفاده در مزارع بزرگ به ویژه کشت و صنعت ها.

مشخصات ویژه:

ردیف جلو دارای پره دیسک های لب کنگره ای است که باعث نفوذ بهتر در خاک و خرد کردن بقایای گیاهی و کلوخ ها می شود. مجهز به شاسی سنگین و محکم برای کار در شرایط سنگین هم پوشانی کامل پره‌ها سیستم تنظیم افقی (تراز کننده) باعث یکنواختی عمق کار و کاهش فشار بر تراکتور است. تنظیم ارتفاع با جک هیدرولیک  گلگیرها در شرایط مرطوب قابل تنظیم هستند. وزن دیسک روی هر گروه از ۷۲ تا ۱۴۰ کیلوگرم در مدل های مختلف انتخاب اصلح را برای شرایط متفاوت زمینی میسر می ساد.

بذرکار غلات سوار شونده
موارد کاربرد:

برای کاشت انواع غلات بویژه در زمین های آبی با سرعت کار فوق العاده

مشخصات ویژه:

مجهز به مارکر اتوماتیک، موزع های بذر فلزی شیاردار، شیار بازکن تک دیسکی
گیربکس دستگاه مجهز به قفل مخصوص است، که فقط در هنگام حرکت به جلو عمل می کند. مخزن بذر و شافت موزع و محفظه بذر از مواد گالوانیزه و قسمت های متحرک بادامک ها از فولاد ضد زنگ می باشد. فشار شیار بازکن ها با تغییر فشار فنرها به طور منفرد و یا به طور جمعی قابل تنظیم است. مقدار کاشت با توجه به نوع بذر از ۰٫۱۲ کیلوگرم تا ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار قابل تنظیم است.

زیرشکن و لق کننده
موارد کاربرد:

برای شکستن لایه سخت (Hardpan) که در اثر چندین سال شخم در عمق معینی تشکیل شده جهت نفوذ آب و توسعه بیشتر ریشه گیاه.

مشخصات ویژه:

ساخته شده از فولادهای آلیاژی مقاوم و ضد سایش شاسی و ساق ها برای استحکام کافی برای کار در شرایط سخت برخوردارند. وجود شرخ های تنظیم عمق امکان نفوذ به عمق دلخواه با توجه به نوع خاک تا عمق ۸۵ سانتیمر را فراهم می‌سازد.

گاو آهن قلمی (چیزل پلاو) سوار شونده
موارد کاربرد:

برای شخم زمین های دیم به منظور حفظ رطوبت خاک، کاهش فرسایش هچنین کنترل علف های هرز در زمان آبش با نصب تیغه های پنجه غازی به جای تیغه های قلمی

مشخصات ویژه:

ساخته شده از فولاد مقاوم، قابل استفاده با تراکتورهای تا ۶۵ تا ۱۱۰ قوه اسب، مجهز به چرخ تنظیم عمق.

دیسکهای سبک (تاندوم و افست)
موارد کاربرد:

به عنوان ادوات خاک ورزی ثانویه برای شکستن کلوخ های ناشی از شخم و از بین بردن علف های هرز و آماده سازی بستر بذر در خاک های سبک مخلوط کردن کود با خاک سطحی

مشخصات ویژه:

دیسک های کششی چرخدار مجهز به جک تنظیم عمق می باشند.
یاتاقان بلبرینگ های گردگیردار در محور پره‌ها موجب دوام و طول عمر دستگاه می باشند. گلگیرهای قابل تنظیم موجب کارآیی بهتر در شرایط مرطوب است.

قطعات فرسایشی ادوات کشاورزی
موارد کاربرد:

تیغه های فرسایشی ساخت شرکت تولیدی ادوات کشاورزی اراک، شامل سوک گاو آهن، پره دیسک (کروی و مخروطی)، تیغه های کولتیواتور و… تماما از فولاد مخصوص و مقاوم به سایش و ضربه ساخته شده و با روش آهنگری فرمدهی شده و به وسیله کوره ریلی گازسوز منحصر بفرد، در درجه حرارت مناسب آبکاری و سپس ماشین کاری و رنگ‌آمیزی می شوند. با توجه اعمال کنترل های لازم و رعایت ابعاد آنالیز و سختی تیغه‌ها در مراحل مختلف تولید، امکان عرضه آنها با کیفیت بسیار مطلوب و مطابق با استانداردهای بین المللی و مورد قبول فراهم می گردد. این شرکت علاوه بر تامین نیاز اکثر سازندگان داخلی، احتیاجات کشاورزان به تیغه های فرسایشی مورد مصرف در انواع ادوات کشاورزی را در اقصی نقاط ایران می نمایند.

ردیف کار غلات دانه ریز :

این ردیف کار برای کاشت غلات دانه ریز مانند گندم، جو، ارزن، ذرت خوشه ای (جهت علوفه) و لوبیاهای روغنی و چشم بلبلی (جهت کود سبز) بر روی زمین مسطح ساخته شده است. دستگاه شامل مخزن بزرگی است که در کف آن سوراخ هایی برای خروج بذر از مخزن تعبیه شده است یک محور افقی زائده دار در داخل مخزن قرار دارد که با حرکت خود خروج بذر را از سوراخ ها تسهیل می نماید.رایج ترین روش کنترل خروج بذر استفاده از یک چرخ دنده عریض است که در خارج مخزن و زیر هر سوراخ قراردارد. این چرخ دنده بذر خارج شده از مخزن را دریافت کرده و به لوله ریزش تحویل می دهد سطحی از چرخ دنده که در زیر سوراخ واقع می شود و همچنین سرعت گردش چرخ دنده برای میزان بذر قابل تنظیم است. نیروی لازم برای گردش چرخ دنده‌ها از تایر‌های ردیف کار تأمین می گردد. بذر خارج شده از چرخ دنده بوسیله لوله ریزش به داخل شیار باریک و کم عمقی که بوسیله دیسک یا پاشنه شیارساز واقع در جلو لوله ریزش ایجاد شده است می ریزد.

ماشین‌های کشاورزی

به ماشین‌هایی اطلاق می‌شود که دارای موتور بوده و جهت عملیات کشاورزی و برای کارهایی نظیر آماده‌سازی زمین، کاشت، داشت، برداشت و جابجایی‌محصول بکارگرفته‌می‌شوند.

ادوات کشاورزی:

به دستگاه‌های فاقد موتور اطلاق می‌شود که به طرق مختلف (سوار، نیمه‌سوار و کششی) به ماشین‌های کشاورزی متصل شده و عملیات مختلف کاشت، داشت، برداشت و جابجایی محصول را انجام می‌دهند.

ادوات خاک‌ورزی : دستگاه‌هایی هستند که عملیات آماده‌سازی را قبل از کشت بر روی زمین انجام می‌دهند مانند گاوآهن، دیسک و هرس.

ماشین‌های کاشت :  دستگاه‌هایی هستند که عملیات کاشت بذر، نشاء و غیره را انجام می‌دهند.

ادوات داشت : دستگا‌ه‌هایی هستند که پس از کاشتن دانه‌ها و سایر محصولات تا زمان برداشت محصول، عملیات نگهداری، کودپاشی و سمپاشی مزرعه را انجام می‌دهند مانند ماشین‌های تنک ‌کن، کودپاش و سم‌‌پاش.

ماشین‌ها و ادوات برداشت : دستگاه‌هایی هستند که عملیات برداشت محصول از سطح مزرعه، بسته‌بندی، خرمن کوبی و یا چند عملیات را با هم انجام می‌دهند. از قبیل بسته‌بندها، ساقه‌کوبها، کمباین‌ها، علوفه خردکن ثابت.

تراکتور و تیلر : ماشین‌های‌ چندمنظوره‌ای است که برای کشیدن ادوات، ماشین‌های ‌متحرک، بکار انداختن ماشین ‌های ساکن و یا قابل حرکت به کمک تسمه و فلکه و محور تواندهی به‌ کار می‌روند.

محور تواندهی (P.T.O) : محور گردنده مخصوصی است که نیروی محرکه لازم را از موتور تراکتور گرفته و به‌ ماشین‌ها و یا ادوات کشاورزی منتقل می‌نماید.

پین‌برشی : قطعه‌ای است برای نگهداری اتصال خیش به گاوآهن که در صورت برخورد خیش به‌مانع، مقاومت خود را از دست‌داده و بریده‌ شده و مانع‌ از بلندشدن و واژگونی تراکتور می‌گردد.

سپر دوار محور اتصال (P.T.O) : پوششی است که روی محور انتقال‌دهنده نیرو قرار می‌گیرد تا از برخورد انسان با محور جلوگیری نماید.

مقررات عمومی

ماده1ـ کلیه اشخاصی که از ماشین‌ها و ادوات کشاورزی استفاده می‌نمایند باید آموزش و مهارت لازم را دیده باشند.

ماده‌2ـ داشتن گواهینامه ویژه از مراجع ذیصلاح برای کار با ماشین‌های کشاورزی موتوری الزامی است.

ماده3ـ کلیه قسمت های ماشین‌های کشاورزی و ادوات آن باید قبل از هرگونه عملیات کشاورزی مورد بازدید قرارگیرد.

ماده4ـ کلیه قسمت های انتقال‌دهنده نیرو و مواد از قبیل تسمه فلکه، چرخ‌دنده و زنجیر و مارپیچ‌های انتقال مواد و امثال آنها و همچنین قسمت‌هایی از ماشین‌ها که امکان ایجاد حادثه برای کارگر و افراد داشته باشد باید دارای حفاظ مناسب و موثر باشد.

ماده5 ـ قبل از انجام عملیات تعمیر، سرویس، نظافت، تنظیم، اتصال و جداسازی ادوات ماشین های کشاورزی باید آنها را به طور اطمینان بخشی متوقف و بی‌حرکت نمود.

ماده6 ـ در ماشین‌ها و ادواتی که بعد از خاموش‌کردن ماشین محور چرخنده یا سایر اتصالات مدتی به حرکت خود ادامه می‌دهند باید تا توقف کامل دسترسی به‌قسمت های خطرناک آن امکان‌پذیر نباشد.

ماده7ـ عملیات بهره‌برداری، تعمیر، تنظیم و سرویس ماشین‌های کشاورزی و ادوات آن باید طبق دستورالعمل شرکت سازنده و با رعایت اصول‌ایمنی و توسط اشخاص ماهر انجام گیرد.

ماده8ـ سوارشدن افراد بر روی ماشین‌‌ها و ادوات کشاورزی، غیر از محل‌های مجاز که توسط شرکت سازنده تعبیه شده، ممنوع است.

ماده9ـ ماشین‌ها و ادوات کشاورزی را باید مطابق با کاربری و دستورالعمل‌های شرکت سازنده استفاده نمود.

ماده10ـ راننده ماشین کشاورزی مکلف است قبل از شروع به کار با ماشین، از عدم وجود افراد در داخل مخازن و حفظه‌ها و محدوده خطر اطمینان حاصل نماید.

ماده11ـ ماشین‌های کشاورزی باید به خاموش‌کننده‌های دستی مناسب مجهز گردند.

ماده12ـ راننده ماشین کشاورزی باید پس از اتمام کار نسبت به توقف کامل ماشین اطمینان حاصل نموده و سوییچ آن را بردارد.

ماده13ـ عملیات کشاورزی در شیب تپه‌ها و زمین‌های دارای اختلاف سطح باید با رعایت اصول ایمنی و دستورالعمل شرکت سازنده صورت گیرد.

ماده14ـ عملیات کشاورزی در شب باید با رعایت اصول ایمنی و تامین روشنایی مناسب انجام گردد.

ماده15ـ هنگام کار با ماشین‌های کشاورزی و یا حمل ونقل آنها در نزدیکی خطوط انتقال نیروی برق، آب، گاز و نفت باید قوانین و مقررات مربوط به حریم آنها رعایت گردد.

ماده16ـ هنگام اتصال، تنظیم و جداسازی ادوات ماشین‌های کشاورزی که نیاز به‌روشن‌بودن ماشیـن می‌باشد، رعایت اصول ایمنی و دستورالعمـل‌های شرکت سـازنده الزامی است.

ماده17ـ هنگام تعمیر، تنظیم و سرویس، باید پایداری و ایستایی ادوات و ماشین‌های کشاورزی با استفاده از تجهیزات ایمن و مناسب تامین گردد.

ماده18ـ قبل از ترک یا خاموش‌نمودن ماشین‌ها و ادوات کشاورزی آزادکردن فشار هیدرولیک کلیه ادوات و متعلقات برای قرارگرفتن در پایین‌ترین حد و نزدیکترین فاصله با سطح زمین الزامی است.

ماده19ـ به‌منظورحفظ پایداری ماشین‌های‌ کشاورزی در حالت ‌اتصال ادوات سوارشونده، باید از وزنه‌های تعادلی مطابق با دستورالعمل‌های شرکت سازنده استفاده نمود.

ماده20ـ استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب با نوع کار الزامی است.

مقررات اختصاصی

ماده21ـ استفاده از سپر اصلی و حفاظ مخصوص در بالای محور تواندهی تراکتور الزامیست.

ماده22ـ هنگام رانندگی تراکتور در جاده‌ها و معابر مجاز باید پدال‌های ترمز به‌یکدیگر قفل شوند.

ماده23ـ اتصال ادوات کششی به تراکتور صرفاً باید با استفاده از پین‌های برشی استاندارد صورت گیرد.

ماده24ـ هنگام کارخاک‌ورزهای دوار از قرارگرفتن در منطقه خطر و پشت آن باید خودداری شود.

ماده25ـ هنگام عملیات خاک‌ورزی توسط گاوآهن های دوطرفه و در زمان تعویض خیش ها قرارگرفتن در محدوده چرخش خیش ممنوع است.

ماده26ـ مادامی که ماشین کاشت در حال کار است باید دهانه مخزن بسته بوده و بررسی میزان بذر از طریق دریچه‌های مخصوص انجام گیرد و استفاده از دست برای این کار ممنوع است.

ماده27ـ تمیزکردن علوفه و ضایعات جمع شده در مقابل شانه برش ماشین‌های دروگر شانه‌ای باید پس از توقف کامل دستگاه و خاموش‌نمودن آن انجام پذیرد.

ماده28ـ قرارگرفتن افراد در مقابل شانه برش ماشین دروگر تحت هر شرایطی، ممنوع می‌باشد.

ماده29ـ ایستادن و تردد افراد در محدوده حرکت و فعالیت ماشین‌ها و ادوات کشاورزی در هنگام کار، ممنوع است.

ماده30ـ هنگام تنظیم تیغه‌های برشی ماشین‌های خردکن، باید با استفاده از وسیله مناسبی از چرخش ناخواسته تیغه‌ها جلوگیری شود.

ماده31ـ هنگام پربودن مخزن دانه کمباین بایستی با سرعت مطمئن و مطابق با دستورالعمل‌های شرکت سازنده حرکت نمود.

ماده32ـ هنگام برداشت محصول از تپه‌هایی با شیب تند بایستی از کمباین‌هایی مجهز به سیستم ترازکننده خودکار استفاده شود.

ماده33ـ قسمت هایی از ماشین که در ارتفاع کار می‌کنند باید به هنگام خاموش‌نمودن دستگاه به روی زمین قرارگیرد.

ماده34ـ دهـانه‌های ورودی و خروجی مواد اولـیه یا محـصول در ماشـین‌ها و ادوات کشاورزی باید به نحوی باشد که ورود و درگیری اعضای بدن به محدوده خطر امکان‌پذیر نباشد.

ماده35ـ کلیه قسمت‌هایی از ماشین و یا ادوات آن که در اثر کارکردن احتمال داغ‌شدن آنها وجود دارد باید مرتباً بازدید و سرویس گردد تا از بروز آتش‌سوزی احتمالی جلوگیری به عمل آید.

ماده36ـ بازوهای تاشو در ادوات کشاورزی باید به قفل‌کن مکانیکی تجهیز شوند تا از بازشدن آنها در زمان حمل ونقل جلوگیری نماید.

سایر مقررات

ماده37ـ حرکت، بارگیری و تخلیه تریلر متصل به تراکتور باید مطابق با قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی صورت پذیرد.

ماده38ـ شیلنگ ها، لوله‌ها و اجزای تحت فشار هیدرولیک که برای اتصال به ادوات کشاورزی به کار می‌روند باید مرتباً بازدید و به روش مطمئن و ایمن محافظت گردند.

ماده39ـ ماشین‌های کشاورزی باید به بوق هشداردهنده دنده عقب، آینه‌های بغل، چراغ‌گردان برای استفاده در شب و سایر تجهیزات هشداردهنده مجهز باشند.

ماده40‌ـ دستگاه های شاخه بر موتوری باید دارای یک بند مهار (حمایل) قابل تنظیم برای استفاده کاربر باشد.

ماده41ـ پین‌هایی که برای اتصال ماشین‌ها و ادوات کشاورزی استفاده می‌شوند باید مجهز به اشپل و گیره ایمنی باشند.

ماده42ـ هرگونه اتصال محور تواندهی باید به سپر دوار محور مجهز باشد.

ماده43‌ـ برای کشش ادوات کشاورزی صرفاً استفاده از مالبند تراکتور مجاز است.

ماده44ـ تریلرهایی که به عنوان دنباله‌بند به تراکتور متصل می‌شوند باید به چراغ ترمز و علائم هشداردهنده مجهز باشند.

ماده45ـ در صورت عدم وجود کابین ایمن و استاندارد و به منظور حفظ جان راننده تراکتور، باید ماشین به چهارچوب حفاظتی (راپس) مجهز باشد.

ماده46ـ رعایت وزن، ارتفاع و جوانب مجاز بار در تریلرها الزامی است.

ماده47ـ میزان بار قابل حمل و همچنین ارتفاع بار مجاز باید روی بدنه تریلر حک گردد.

ماده48ـ رانندگان ماشین‌های کشاورزی در هنگام کار باید از انجام امور ذیل:

خوردن، آشامیدن، استعمال دخانیات، صحبت با تلفن همراه، استراحت و هرگونه شوخی و اعمال غیرایمن که باعث عدم تمرکز می‌گردد، خودداری نمایند. ضمناً قبل از شروع به کار یا در حین کار، استفاده از داروهای خواب‌آور ممنوع است.

ماده49ـ تریلرهای مخصوص حمل بار که با تراکتور کشیده می‌شوند باید به‌پایه‌های نگهدارنده مناسب مجهز باشند.

  سبد خرید