لوگو

مه پاش دستگاهی است که محلول یا آب را توسط نازل در فضا اسپری می کند که از این دستگاه برای ضدعفونی کردن کارخانه های تولید مواد غذایی،سالن های پرورش دام و طیور ،تنظیم دماو رطوبت گلخانه ها و رستوران هاو … استفاده می شود.

سیستم خنک کننده مه پاش با پاشیدن آب به صورت پرفشار باعث خنک شدن محیط و همچنین مطبوع شدن محل می شود، این سیستم با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن باعث کاهش دما و ایجاد رطوبت در محیط جهت رشد و نمو گیاهان میشود. دستگاه مه پاش با توجه به کاربردهای متنوع این دستگاه ها دارای انواع مختلفی میباشد. از جمله انواع سیستم مه پاش می توان به مه پاش نازلی, مه پاش التراسونیک , مه پاش پروانه ای و … اشاره کرد. اساس کار تمای انواع مه پاش یکسان بوده و آب در دستگاه بصورت پودری خارج شده که باعث افزایش رطوبت محیط و کاهش دما میگردد. با توجه به ظرفیت گرمایی بالای آب ،آب استفاده شده در این دستگاه به محض خروج از نازل مه پاش بصورت پودری درآمده و بدین صورت باعث کاهش دمای محیط می گردد. نصب مه پاش نسبت به فضایی که قرار است دستگاه نصب شود ، فرق دارد. در واقع نحوه نصب سیستم مه پاش  خانگی ، رستوران ، گلخانه ای، سالن های پرورش قارچ,، گاوداری ها، مرغداری ها و .. . از نظر تعداد و نوع پمپ و نازل مورد استفاده متفاوت می باشند .یکی از موارد مهمی که هنگام خرید مه پاش تاثیر گذار است قیمت مه پاش می باشد.اما حتما به این نکته توجه کنید که هنگام خرید مه پاش، قیمت کمتربرکیفیت ارجحیت نداشته باشد. چون کیفیت جنس به مراتب مهمتر است.

با شروع تابستان و فصل گرما، هم شما و هم دیگر موجودات و گیاهان احتیاج به خنک سازی و فرار از تنش ناشی از گرما دارند. لزا تلاش برای خنک سازی فضا ها یکی از درگیری های مهم است که از فضاهای شخصی تا محیط های عمومی و حتی صنعتی رو شامل می شود. در این راستا طبق تحقیقات اخیر یکی از روش های بهینه و نتیجه مند در حال حاضر برای خنک سازی فضاها، استفاده از سیستم مه پاش می باشد.
سیستم های مه پاش با نام های دیگری شامل مه ساز، خنک کننده آبی و رطوبت ساز،دستگاهی است که طی یک فرایند ساده فیزیکی، آب را به پودر تبدیل کرده و با یک نتیجه لذت بخش باعث خنک شدن هوا و ایجاد رطوبت در محیط می شود.
جالب است که بدانید این سیستم های مه پاش کارایی های بیشماری داشته و علاوه بر سیستم های خانگی، در کارخانجات باز یا بسته صنعتی، کشاورزی، چای خانه ها، دامداری ها، مرغداری ها و گلخانه ها و فضاهای باز تفریحی و محیط های اجتماعی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم‌های مه پاش چگونه کار می‌کنند؟

هنگامی که پمپ پرفشار آب را فشرده می‌کند، آب از مسیر خط لوله یا شیلنگ وارد نازل مه پاش می‌شود و آب به زور و تحت فشار 70 بار از نازل بیرون می‌آید و به شکل مه (ذرات بسیار ریز آب) با اندازه‌ای حدود 5 ال 10 میکرون بوجود می‌آید.
سیستم مه پاش میلیون‌ها قطره کوچک از آب تولید می‌کند که به سرعت تبخیر می‌شوند. این فرآیند تبخیر نیاز به انرژی دارد که از طریق هوا از گرما گرفته می‌شود و در نتیجه دمای هوا تا 15 درجه سانتی‌گراد (بسته به درجه حرارت و رطوبت محیط) کاهش می‌یابد. این سیستم شایع‌ترین روش سیستم‌های مه پاش می‌باشد.
هنگامی که سیستم در محدوده فضاهای بسته قرار می‌گیرد (مثل کارخانه‌ها، گلخانه‌ها)، جایی که مبادله هوا محدود است، باعث افزایش سطح رطوبت محیط می‌گردد. سطح رطوبت تا 90% امکان پذیر است. این باعث می‌شود تا سیستم‌های مه پاش روشی ایده آل در تأمین رطوبت بشمار آیند.

فواید مه پاش

در یک بیان ساده مه پاش، قطرات آب فشرده شده ای ست که خنک سازی و تازگی و طراوت فضا را در اختیار کاربران قرار می دهد.
از فواید مه پاش می تواند کاهش قابل توجه مصرف آب و صرفه جویی در بهره وری بهینه از آب در مصرف خانگی و صنعتی مانند آبیاری قطره ای گیاهان در گلخانه ها را نام برد.
این ابزار موثر در تغییر دمای محیطی، از فوایط و کارایی بسیاری برخوردار می باشد. مه پاش علاوه بر تابستان و خنک سازی شگفت انگیز فضا، در هوای سرد زمستان نیز در جهت کاهش خشکی هوا و افزایش رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد.نباید فراموش کرد که بدون یک رطوبت ساز خشکی هوا در زمستان می تواند مشکلات زیادی را رقم زند.
از فواید استفاده از سیستم رطوبت رسان در دامداری هامی توان لحاظ نمود که شرایط آسایش دام فراهم شده و در نتیجه آن تولید شیر روزانه و وزن دام ها و همچنین بهبود باروری را به همراه خواهد داشت.
این خنک کننده های ابی از افزایش حشرات موذی و گرد و خاک ازاردهنده جلوگیری کرده و باعث از بین رفتن بیماری های ناشی از گرما نیز می شود.
به همین صورت ذکر شده استفاده از سیستم رطوبت ساز در مرغداری ها نیز این فواید را به همراه داشته، و موجبات ضدعفونی ساختن فضای مرغداری، امکان واکسیناسیون قطره ای طیور و به طور کلی کاهش تلفات و افزایش بازدهی انها را فراهم می کند.
از مزایای مربوط به سلامتی، می توان حفظ سطح رطوبت نسبی و در حدود ۵۰ درصدی فضا را نام برد که به طرز چشمگیری ویروس های آنفلانزا و حتی ویروس های سرطانی و آسیب زا را کاهش داده و در نتیجه کاهش شیوع بیماری در محیط محتمل می گردد.
از سیستم مه پاش در مواردی دیگر چون سم پاشی در گلخانه ها، پخش کننده بوی مطبوع در فضا و از بین برنده بوی بد، و در نهایت فراهم نمودن فضا در حالت ایده ال دمایی می توان بهره جست.
قابلیت تنظیم میزان فشار و مدت زمان عملکرد دستگاه یکی دیگر از ویژگی های مثبت سیستم مه پاش تلقی می شود.

موارد مصرف مه پاش

موارد مصرف خنک کننده های آبی بسیار متنوع بوده و مواردی چون مصارف خانگی و صنعتی، رستوران ها و بوفه های خیابانی، گلخانه ها، دامداری ها و مرغداری ها و در برخی از تالار های عروسی ، رستوران ها ، شهر بازی ها و بسیاری موارد دیگر می باشد.

انواع مه پاش

به طور کلی مه پاش به سه نوع مختلف تقسیم می شود:

اجزای تشکیل دهنده مه پاش

اجزای تشکیل دهنده سیستم مه پاش شامل موارد زیر می باشد:

نحوه نصب مه پاش

نحوه نصب سیستم مه پاش به نسبت فضا و کاربری مورد استفاده متفاوت خواهد بود. این تفاوت می تواند از لحاظ تعداد و نوع دستگاه های تعبیه شده در سیستم مه پاش باشند که به همین علت طریقه  نصب مه پاش را متفاوت می سازد.

لزا هرچند که کارایی نهایی و هدف بهره وری در موارد مختلف یکسان باشد، این تفاوت نصب وجود داشته و متخصصان کار ضمن در نظر گرفتن ویژگی های کمی، زیبایی فضا را نیز لحاظ نموده و سیستم های مه پاش را در بهترین وضعیت ممکن، در محیط نصب و به گونه ای که حداکثر میزان بهره وری حاصل گردد، ارائه می نمایند.

نکات ضروری در استفاده از مه پاش

 1.  استفاده از دستگاه های ضد زنگ و مرغوب یکی از نکات مورد توجه در طی فراهم نمودن این محصول می باشد.
 2.  نحوه نصب و رعایت جانمایی درست و زیبایی شناسانه در کنار رعایت دقیق اصول اولیه طراحی محیط در تعبیه سیستم مه پاش
 3.  تعیین فاصله دقیق بین نازل مه پاش و همینطور قطر مناسب نازل مورد استفاده
 4. محاسبه عددی و طراحی دقیق و متفاوت نحوه چیدمان و تعداد خنک کننده آبی به نسبت تغییر کاربری محیط
 5. توجه لازم به تامین انرژی برق و آب مورد نیاز جهت فعالیت سیستم رطوبت ساز
 6. کسب اطلاعات دقیق از نحوه عملکرد اجزای تشکیل دهنده سیستم مه پاش
 7. توجه به میزان آب مصرفی با در نظر گرفتن میزان فشار پمپ مورد نظر . در واقع هرچه فشار پمپ بیشتر شود مصرف آب بیشتر و هر چه سوراخ خروجی نازل مه پاش بزرگ تر باشد، میزان مصرف آب افزایش می یابد.

مشکل متداول سیستم مه پاش


یکی از مشکلات رایج در استفاده از سیستم مه پاش، رسوب بستن نازل و مسدود شدن مسیر آب رسانی می باشد که ناشی از استفاده ی از آب بی کیفیت و آلوده است.
برای حل این مشکل از فیلتر هایی استفاده می شود که در مسیر خروج آب قرارگرفته و مثل یک صافی در مقابل آلودگی ها عمل می کند. و در نتیجه از مشکل گرفتگی و رسوب جلوگیری می نماید.

مصرف اب در مه پاش

خالی از لطف نیست که بدانیم نصب مه پاش بر روی شیر آب های مصارف خانگی تا ۹۸درصد مصرف آب را کاهش می دهد!!
استفاده از سیستم مه پاش در شیرآب های سینک آشپزخانه امتیازی طلایی در کاهش مصرف آب محسوب می شود. چرا که اسپری کردن آب و قطره سازی آن خللی در شست و شوی دست ها و یا شستن مواد غذایی و سبزیجات ایجاد نمی کند.
لزا با توجه به شرایط کمبود آب حال حاضر، این رقم قابل تامل از کاهش مصرف آب تحسین برانگیز بوده و استفاده از دستگاه مه پاش حتی در مصارف خانگی را درآینده ای نه چندان دور اپیدمی خواهد کرد.

کاربرد سیستم مه پاش

از کاربرد سیستم مه پاش می توان به فضاهای مسکونی نظیر ویلاها، حیاط منازل، روف گاردن، باغچه ها، فضاهای باز تفریحی نظیر رستوران ها، کافی شاپ ها، سفره خانه ها و … مراکز تجاری، فضاهای گلخانه ای، سالن های پرورش قارچ، مرغداری، گاوداری و بسیاری از مکان هایی که نیاز به کاهش دمای محیط و افزایش رطوبت در آنها وجود دارد اشاره کرد.

قطعات سیستم مه پاش

 1. نازل مه پاش
 2. پمپ مه پاش ( پمپ پیستونی فشار بالا)
 3.  فیلتر آب  (  از ورود ذرات ریز موجود در آب به نازل جلوگیری می کند)
 4.  شیر تنظیم فشار  ( فشار ورودی به نازل را تنظیم می کند)
 5.  شیلنگ ( تامین آب پرفشار به نازل)
 6. پایه  نازل مه پاش ( پایه سه نازل و چهار نازل و پایه با طول ۵ تا ۳۰ سانتی مترمی باشد)
 7.  سختی گیر ( سختی و املاح آب سخت را جدا می کند )
 8.  دماسنج ( کنترل دما )
 9.  رطوبت سنج (کنترل رطوبت محیط)
 10. برد کنترل ( جهت خاموش و روشن کردن اتوماتیک)
 11.  اتصالات دیگر

جلوه های ویژه ی دستگاه مه پاش

با خرید دستگاه مه پاش و نصب در استخرها _ پارک ها _ باغ ها _ رستوان ها و کافی شاپ های فضای باز می توان جلوه ای چشم نواز و مه آلود را به محیط بخشید.نصب دستگاه مه پاش علاوه بر بوجود آوردن هوایی دلچسب و بهاری،فضایی ایجاد کرده تا بیننده از دیدن آن لذت ببرد.از مزایای دیگر آن می توان به پخش کردن عطر های خاص و دلخواه مانند گلاب در محیط اشاره کرد.با ترکیب دستگاه مه پاش با نور پردازی های متنوع می توان نمایی خیره کننده و زیبا ایجاد کرد.

موارد استفاده سیستم مه پاش


یکی از مهمترین موارد استفاده از سیستم های مه پاش استفاده از آن در رستوران ها و کافی شاپ ها است. زمانی که میز های رستوران پر از مشتری می شوند دمای رستوران بالاتر می رود. با رسیدن فصول گرم سال و همچنین استفاده از دستگاه پخت و پز ، گرما ایجاد شده و دمای محیط بالا می رود ؛ به همین دلیل نیاز به یک نوع سیستم سرمایش فصلی است تا بتواند این افزایش دمای هوا را جبران کند. سیستم مه پاش رستوران این هدف را ممکن می کند. سیستم مه پاش کافه رستوران همچنین به عنوان یک جداکننده گذرگاه ها و محل رستوران است و علاوه بر این برای افراد سیگاری که نیاز به فضای باز دارند مناسب است.

ادامه مطلب

مه پاش دامداری(رطوبت سازدامداری)

دستگاه مه پاش گاوداری یا رطوبت ساز گاوداری بهترین روش برای ایجاد سیستم سرمایش گاوداری ها است. دستگاه مه پاش با خروج ذرات ریز شده آب از طریق نازل و تبخیر آن سبب ایجاد سرمایش در محیط گاوداری و همچنین مطبوع کردن هوا می شود. استفاده از این سیستم مه پاش دامداری باعث افزایش میزان تولید و افزایش درآمد در گاوداری ها می شود.
ادامه مطلب

مه پاش مرغ داری

سیستم مه پاش مرغداری یکی از انواع دستگاه مه پاش بهترین روش برای سیستم سرمایش مرغداری است. در این روش با استفاده از یک عدد پمپ و لوله کشی های مورد نظر ، آب را با فشار بالا از طریق نازل ها خارج می کنند و آب تبخیر می شود و باعث کاهش دمای مرغداری و همچنین کاهش میزان گرد و غبار و بو ها در مرغداری می شود. با استفاده از دستگاه رطوبت ساز مرغداری رطوبت مرغداری افزایش یافته و فضای مطبوع تری را برای رشد پرندگان ایجاد می کند.

ادامه مطلب

مه پاش گلخانه

مه پاش گلخانه یک سیستم رطوبت دهی تحت فشار می باشد که می تواند با راندمان بسیار بالا رطوبت مورد نیاز گلخانه های صنعتی و نیمه صنعتی را تامین نماید.

ادامه مطلب

  سبد خرید